Przewieziemy twoje meble, sprzęt RTV i AGD, kanapę na terenie Wrocławia i okolic. Zapakujemy kartony, skręcimy i rozkręcimy meble.
Przeprowadzka na nowe mieszkanie, czyli kiedy wyprowadzić się

 Kogo należy poinformować o przeprowadzce?

20 października 2023

Kogo należy poinformować o przeprowadzce?

 

Zmiana miejsca zamieszkania lub siedziby to duże wyzwanie dla osób prywatnych, jak i firm. Wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do spakowania i przewiezienia rzeczy. Wiele osób zapomina, że są osoby i firmy, które warto poinformować o planowanej zmianie. Kogo należy poinformować o przeprowadzce? O tym poniżej.

Przeprowadzka– o czym należy pamiętać 

Bezsprzecznie przeprowadzka nie ogranicza się wyłącznie do spakowania wszystkich rzeczy i ich transportu. Wielu właścicieli domów i firm, którzy planują przeprowadzkę zastanawiają się nad tym, aby była tania i przebiegła bez żadnych zakłóceń. Wielu z nich zapomina, że należy poinformować o zmianie adresu firmy lub domu różnorakie instytucje publiczne oraz inne osoby. Z czym może się wiązać brak przekazania informacji na ten temat? Przykładowo, firma, z którą mamy podpisaną umowę na świadczenie usług może naliczać opłaty i wysyłać faktury na adres, pod którym nas już nie ma. Poza tym, urzędy mogą wysyłać różnorakie zawiadomienia na stary adres. Oczywiście na tym nie koniec problemów, jakie mogą nas czekać, jeśli nie poinformujemy o przeprowadzce właściwych podmiotów.

Kogo należy poinformować o zmianie adresu zamieszkania? 

Z pewnością to, kogo należy poinformować o przeprowadzce uzależnione jest od tego komu dotychczas wskazano dotychczasowy adres do doręczeń. Zapewne nie przypomnisz sobie wszystkich osób i instytucji od razu, dlatego warto wcześniej zacząć notowanie podmiotów, których należy poinformować o przeprowadzce. Wśród tych, które najczęściej trzeba poinformować o nowym adresie należy wymienić przede wszystkim:

 • urząd miasta/gminy,

 • szkołę, przedszkole lub żłobek,

 • urząd pocztowy

 • media

 • wywóz odpadów

 • bank.

Kogo należy poinformować o przeprowadzce

Urząd miasta/gminy a informacja o przeprowadzce 

Niewątpliwie o zmianie miejsca zamieszkania należy poinformować urząd miasta, o czym wielu właścicieli zmieniających adres zapomina. Po pierwsze ze względu na sprawy meldunkowe. A po drugie, ma to znaczenie z punktu widzenia choćby prawa jazdy.

Dlaczego należy zawiadomić szkołę, przedszkole lub żłobek o nowym adresie 

Wiele osób może być zaskoczonych, ale o zmianie adresu zamieszkania należy poinformować szkołę, żłobek lub przedszkole, do którego uczęszczają dzieci. Co ważne, o zmianie miejsca zamieszkania należy poinformować właściwą placówkę bez względu na to, czy nowy adres zamieszkania będzie zlokalizowany na terenie tego samego miasta, co poprzedni. Dlaczego jest to ważne? Po pierwsze, wynika z przepisów prawa. Rodzic, który zapisuje dziecko do szkoły wypełnia dokumentację, w której wskazuje na adres zamieszkania i zobowiązuje się do aktualizacji wszelkich zmian w tym zakresie. Po drugie, w przypadku jakichkolwiek problemów, szkoła wie, gdzie się udać lub skierować policję lub inne organy.

Urząd pocztowy a zmiana miejsca zamieszkania 

Oczywiście o zmianie miejsca zamieszkania należy poinformować właściwy urząd pocztowy. Dzięki temu korespondencja skierowana do Ciebie nie będzie trafiała do nowych lokatorów. Zamiast tego urząd pocztowy nie wyda listu lub przesyłki, po czym wróci ona do adresata.

Media, które warto poinformować o przeprowadzce 

Poza tym o przeprowadzce i zmianie adresu należy poinformować dostawców mediów. Jakich? Przede wszystkim wody, gazu oraz energii elektrycznej. Oczywiście o zmianie adresu warto poinformować również dostawcę Internetu lub telewizji kablowej. Warto to zrobić odpowiednio wcześnie - w umowach z dostawcami są zapisy o okresie wypowiedzenia.

Dlaczego należy poinformować firmę od wywozu odpadów o przeprowadzce 

Kolejnym podmiotem, który należy poinformować o zmianie adresu zamieszkania jest firma zajmująca się wywozem odpadów, co będzie wiązało się z wypowiedzeniem umowy. Chyba że firma będzie wywozić odpady z nowego miejsca zamieszkania, wówczas może wystarczyć jedynie aneks do umowy. Dlaczego należy o tym pamiętać? Bo jeśli tego nie zrobisz, firma będzie Ci naliczać cały czas opłaty, nawet wtedy, kiedy nie będzie odbierać od Ciebie śmieci. Oczywiście pamiętaj o tym, aby to zrobić odpowiednio wcześnie – w umowie jest zapis o okresie wypowiedzenia.

 

Bank należy poinformować o przeprowadzce 

Z pewnością o przeprowadzce należy poinformować bank i inne instytucje finansowe, z których oferty korzystamy. Banki wysyłają swoim klientom różnorakie monity, powiadomienia, a nawet kartę debetową. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych problemów i stresu – zrób to odpowiednio wcześnie.

 

Rodzina i przyjaciele 

Oczywiście nowy adres zawsze warto podać swoim bliskim. Kto wie, może wyślą kartkę pocztową na święta…

 

Przeprowadzka firmy - kogo należy poinformować o przeprowadzce? 

Oczywiście o poinformowaniu różnorakich instytucji i podmiotów należy pamiętać również przy przeprowadzce firmy. Komu trzeba to zgłosić? Przede wszystkim:

 • urzędowi skarbowemu,

 • zakładowi Ubezpieczeń Społecznych,

 • klientom i kontrahentom,

 • dostawcom mediów,

 • bankowi.

Urząd skarbowa, czyli kogo należy poinformować o przeprowadzce 

Oczywiście o zmianie miejsca świadczenia pracy należy poinformować urząd skarbowy. Jest to ważne między innymi ze względów rozliczeniowych z fiskusem. Możesz zrobić to drogą elektroniczną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 

Poza tym, oprócz urzędu skarbowego, musisz poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście nie musisz robić tego osobiście w urzędzie. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek online.

Klienci i kontrahenci 

O przeprowadzce firmy warto poinformować swoich klientów i kontrahentów. Jest to ważne nawet wtedy, kiedy kontaktujecie się online i nie spotkacie w biurze. Pamiętaj, że jeśli ich nie poinformujesz, kontrahent może omyłkowo wystawić Ci FV na stary adres.

Dostawcy mediów i bank 

Podobnie, jak w przypadku przeprowadzki osób prywatnych, tak i przy przeprowadzce firmy, należy pamiętać o poinformowaniu dostawców mediów i banków o zmianie siedzi

 

czas-start@o2.pl

+48 669 872 772

Kontakt

Zadzwoń do nas z zapytaniem o przeprowadzkę  

Zadzwoń do firmy czas-start

 Czas-start Wrocław Stabłowice                   ul. Oliwkowa 9

                        54-054 Wrocław

Odwiedź nas

Przeprowadzki domów i mieszkań

Przeprowadzki firm

Przeprowadzki międzynarodowe

Sprzątanie mieszkań i domów

Utylizacja sprzętu i mebli

Przechowywanie mebli